לוגו צעדים בית חינוך יער טבע

חוגי יער

במסגרת פעילותינו, אנו מציעים חוגי יער המשלבים את הילדים בטבע ופועלים במתכונת של שבט קטן שבונה לעצמו מחנה ובו הוא מתכנס כקבוצה.
המחנה הוא המקום ללמוד בו מלאכות ומיומנויות שונות: לבשל , לשחק ולהיות חלק ממעגל סביב המדורה, לשמוע ולהשמיע סיפורים עם כוס התה שבידינו. במפגשים ניתן לילדינו פשוט להיות- לחקור, לחפור, להתלכלך וגם סתם לשכב על האדמה ולהתבונן בצמרות  העצים. ​

ברוכים הבאים ל"צעדים" - זהו מקום שבו כל צעד מוביל את הילדים לגילויים חדשים בטבע. במסגרת חוגי היער שלנו, הילדים לומדים להכיר את הסביבה שסביבם, להתחבר אליה ולשחק בה, תוך כדי פיתוח כישורים אישיים וחברתיים. הפעילות המרתקת שבחוגים אלו משלבת חוויות חושיות והרפתקאות שאינן נשכחות, מה שמבטיח שהסקרנות תמשיך ללוות את הילדים לאורך כל הדרך.

איפה?

לרשימת הישובים לחץ כאן

למי זה מתאים?

ילדים מגיל גן עד י"ב (לפי קבוצות גיל)

מתי?

לאורך השנה

עלויות

250 שח לחודש

חוויות חוגי יער : למידה עמוקה וחיבור לטבע במפגשים שבועיים

חוגי היער מתקיימים בעיקר בשעות אחר הצהריים בקבוצה של עד 15 ילדים. נפגשים פעם בשבוע במחנה יער הסמוך למקום המגורים עם אחד ממדריכי "צעדים" למשך שעתיים שלמות שבהן נקים במהלך השנה את המחנה שלנו. בצעדים לפני הכל לומדים איך לעצור ממירוץ החיים ומהחיבור הבלתי פוסק למדיה ולחידושי הטכנולוגיה ועוסקים בשהות ביער, בהאזנה למקצב שלו, לחיים הרוחשים בתוכו, לצמחיה המשתנה, לעונות השנה ולמזג האוויר שנחוש על בשרינו גם בימי שרב וגם כשגשם יטפטף על המחסה שבנינו. את המפגשים הללו אנחנו מטבלים בבישולי שטח, סיורי ליקוט, סיורי חקר ולמידה, גששות, מחנאות, שדאות ועיסוק במלאכות קדומות כדוגמת הדלקת אש,כדרות, בניה בבוץ, שיוף עצמות, סיתות אבנים, גילוף בעץ ועוד. שהם הבסיס הפרקטי להשרדות ביער הלכה למעשה. אך הלב של צעדים נמצא בחיבור של הנשמות. בסופו של דבר זהו מפגש בין אנשים. גדולים כקטנים. מפגש נשמות המוליד חיבור במקום הכי טבעי, מאפשר, שליו ונינוח. שם במקום שבו הלב רגוע כי יש את מי שמכיל אותו ואת הסביבה הכי תומכת עבורו, מתרחש הקסם ומתאפשרת התפתחות אישית, התעצמות, שיח עמוק, פיתוח כישורי חיים והתמודדות עם פחדים וחסמים, קשיים סנסומוטוריים וקשיי קשב שונים. והכל תוך חקר הטבע ונפלאותיו, גילוי סודותיו והעושר הרב שהוא מעניק לנו לגמרי בחינם.

גישת צעדים: למידה חווייתית ותיאום עדין בין היחיד, הקבוצה והטבע

אנחנו בצעדים פועלים לפי תפיסה שהטבע הוא לכולם ואנחנו נעזור להנגיש לכל אחד הזדמנות להיות בו, ללמוד ממנו ולשתף איתו פעולה. במסגרת ״חינוך יער״, המדריך הוא רק המתווך שבדרך והוא ישתדל להתערב כמה שפחות בין הקבוצה ליחיד ולסביבה. המדריך מנסה ללמוד את הצורך של ילד כיחיד ובקבוצה ורק לעזור להם להגיע לשם לבד, הקבוצה היא הגורם הראשי לאופן הפעילות וכאשר המדריך מרגיש שהקבוצה הולכת ומובילה למקום מסוים הוא יעזור להם להגיע לשם עם כמה שפחות התערבות. לדוגמא, אם הצורך של הקבוצה הוא במסע הליכה בגשם ולא ישיבה במכסה סביב המדורה אז נצא כולנו למסע הליכה בגשם. למידה חוויתית – "בצעדים" לומדים מתוך החוויה במפגש בתוך היער, אנחנו משתדלים לערב כמה שיותר חושים כדי לפגוש כל חוויה במלוא העוצמה.

חוגי יער עונתיים: חוויות ולמידה בטבע לכל עונה בשנה.

חילופי עונות: לכל עונה קסם וזמן משלה ואנחנו מתכוננים בעונה שלפניה בהתאם- בסתיו: נבנה מחסות לחורף, נבנה מחסני עצים שיהיה לנו אש יציבה להתחמם ואור לשעות החושך, נבנה לנו כירות בוץ לבישול ועוד… בחורף: נשקע במלאכות חמות כמו גילוף בגחלים של קערות וספלים מעץ נבשל מרקים מחממי לב מצמחיים מקומיים, נחפש עקבות בעלי חיים בבוץ ,כשיורד גשם נספר סיפורים סביב המדורה ונקיים את מעגל התה האוטנטי כבסיס לשמוע את חברי הקבוצה. באביב: נצא אל עולם הליקוט ביחד עם שירת הציפורים נלמד מה אפשר לאכול ואיך נלמד מה הציפורים יכולות לספר לנו על התנהלות היער. ובקיץ: נחפש מקורות מים להתקרר נשב תחת העצים ונעשה מלאכות באור, כמו כדרות, גילוף כלי אוכל וקשתות, נסתת בצור ונצא להכיר את נחלי האזור הקרירים.

תכנים אחרונים