לוגו צעדים בית חינוך יער טבע

מודל המציג גישת טבע תרפיה לחיים מאוזנים
וטיפול בטבע

מודל הפרא משלב את עקרונות טבע תרפיה בכדי ליצור קשר עמוק יותר בין האדם לסביבתו הטבעית. דרך זו מאפשרת לגלות מחדש את העוצמה הטמונה בטיפול בטבע להעצמה ולריפוי

מודל הפרא הוא מודל שהגה מייסד "צעדים" רז ביטון ובשיתוף עם דוקטור אופירה רול העלו אותו על הכתוב ובכך העצימו את נוכחותו והסדירו התוויית דרך עבור כל מדריכי צעדים והחניכים. טיפול בטבע הוא חלק בלתי נפרד מהגישה שלנו, ומסייע ביצירת חיבור עמוק לטבע.

על פי מודל הפרא מושתתת כל מהות הפעילות ב"צעדים". והוא מקור ההשראה לכל פעולה ופעולה שאנו בוחרים בה בעשייה היומיומית שלנו. המודל מחולק לשבעה עוגנים המיוצגים ע"י חיות בר. בשאיפה לחתור למהות הפרא האותנטית שלנו, ובהלימה ליער שהוא הסביבה הטבעית שבה אנו עובדים, בחרנו בבעלי חיים שמהותם היא פרא. כל בעל חיים על תכונותיו הייחודיות מייצג עוגן פרא המתקיים גם בנו – בני האדם. המודל מייחס גם לאדם תכונות פרא שורשיות שיש לטפח על מנת להגיע לאיזון ולחיות חיים מלאים ונינוחים יותר. טבע תרפיה הוא כלי משמעותי בתהליך זה, ומאפשר לאנשים למצוא את האיזון הפנימי שלהם דרך חוויות טבעיות.

על פי גישת מודל הפרא, לכל אחד משבעת העוגנים סקאלה רחבה והשאיפה היא להגיע לקו האמצע שבהם. לעיתים יעבור האדם מנקודות הקיצון בסקאלה על מנת להגיע ולמצוא איזון בתוכו בכל אחת מן התכונות המוצעות במודל. על פי גישה זו, אנחנו מאמינים בצעדים שכל מי שיצליח לאזן את סקאלות הפרא שבו, יטפח אותן ויעצים את ההזדהות וההבנה בהן יחיה חיים אוטנטיים, מאוזנים ונעימים יותר.

בחרנו במונח "עוגן" משום שכמו עוגן המייצב את הספינה ומונע ממנה להיסחף כך גם עוגני מודל הפרא מייצבים את הספינה האישית שאנו. החבל הוא כמו מחוג הסקאלה, ככל שנתרחק איתו ניגע בקצוות ספקטרום העוגן ונגיע לקיצוניות של אותו עוגן ולחוסר איזון במהות שמייצג העוגן. כך לדוגמה, עוגן הגירית בקצה הסקאלה יכול לבטא התלהמות, חוצפה ואפילו כוחניות ובריונות. אבל בתצורתו המאוזנת יבטא יושרה, עוצמה, חוש צדק ועמידה על עקרונות אישיים ללא מורא.

פיל טבע תרפיה

עוגן הפיל

מייצג את היכולת להכיר, לתרגל ולהפנים שבטיות קהילתית. בשבטיות מתבהרת ההבנה שאנחנו חלק ממשהו גדול מעצמנו כחלק ממשפחה, קהילה, או שבט.

הפיל הוא בעל חיים בעל אנטליגנציה שבטית מאוד גבוהה. כשאחד מהפילים בעדר מת, האחרים מתאבלים על מותו ומכירים בחסרונו. טיפול בטבע טבע תרפיה מלמד אותנו רבות על החשיבות של קשרים קהילתיים וחיבור לשבטיות. ככל שהקהילתיות/שבטיות תהיה נוכחת בעולמנו ונהיה חלק ממשפחה גדולה יותר, כך ייטב לנו. השבטיות היא עוגן ורשת ביטחון בחיינו. אנחנו למדים מן האחר בקהילה ונתרמים מן ההון האנושי הטמון בה. יצר הפרא שלנו שואף ומחפש את השבט/ הקהילה/ קבוצת השווים לנו באופן מאזן שלא מבטל את האינדיווידואל בתוכו אלא מעצים אותו ובזה מאיר על השבט או הקהילה כולה. "צעדים" היא משפחה- זהו לא סלוגן, זו מהות ושאיפה מתמדת ליצור קהילה גדולה המחוברת לטבע ולפרא. זה מתחיל כבר מגילאי הגן וממשיך עד למפגשי הבוגרים ולקורסי הפרא המפגישים בני אדם שונים ממרחבי הארץ עם הקהילתיות ההולכת ונבנית בצעדים ומזמינים אותם לחבור למהלך היפהייפה שנקרא "משפחת צעדים"

עוגן הגירית

מייצג את היכולת להיות באותנטיות המחוברת לרצונות ללא פחד. האותנטיות לבחור ללא תלות ולחיות את האמת האישית כחלק מהמרבד האנושי המגוון ללא התנצלות.

גירית הדבש היא אחת מהחיות הפראיות ביותר בטבע, היא מסוגלת להילחם באריות, היא צדה נחשים ארסיים, מוקשת, מתעלפת וחוזרת לחיים! בכל אחד ואחת מאיתנו קיים יצר פרא טבעי, אותנטי, משוחרר מפחד, שיש בו העזה, שלא מפחד להביע את עמדתו, לעמוד על שלו ולהיות מובל מתוך אמת פנימית חסרת פשרות. אין זה אומר ללכת עיוור אחר רעיון גדול מבלי לשהות ולהבין האם הוא מתאים לאמת הפנימית האוטנטית שלנו, אלא אחרי שגיבשנו אמת שכזו, לא להתנצל, לא לפחד להשמיע את קולנו, לא לתת למוסכמות חיצוניות להכתיב ולהתוות עבורנו את הדרך. לכל אדם דרך ייחודית משלו אותה הוא יגלה אט אט ככל שיתמיד להיות קשוב פנימה, למה שהוא באמת מאמין בו באוטנטיות. אדם המפחד לעמוד איתן עם האמת שלו, להשמיע אותה, להעז לפרוץ חסמים ותקרות זכוכית יחיה חיים בהקטנה משמעותית מיכולותיו וכליו. עצם השהות וההשרדות ביער מפתחת את הפרא האותנטי של האדם.

ינשוף טיפול בטבע

עוגן הינשוף

מייצג את היכולת להתבונן תוך הקשבה, סקרנות והיפרדות מאפטיה. ההתבוננות מחברת ללמידה של תהליכים מורכבים תוך חיבור לאינטואיציה.

לינשוף יכולת ראיה מרחבית אדירה. הוא מסוגל להניע את צווארו ב360 מעלות ובכך לראות כמעט את כל מה שמתרחש סביבו. הינשוף המתבונן מצמרת העץ רואה את טרפו ממרחקים ומתכנן את צעדיו קדימה עד להגשמת יעדיו.טבע תרפיה מתבססת על תכונות אלו, המאפשרות לנו להתחבר לטבע וללמוד ממנו. אדם המתרגל את עוגן הינשוף יחזק את יכולת ההתבוננות וההקשבה שלו, את מבט העל והפרספקטיבה הרחבה הרואה בתהליכיות הארוכה מהות! ביער נתרגל זאת ע"י הקשבה לצלילים, לרחשים, התבוננות ברמזים פיזיים בשטח כדוגמת עצמות, עקבות,נוצות ופרוות המספרים סיפור נוסף המתקיים בלי ידיעתנו ביער ורק משאיר לנו רמזים כחידות הפזורות במרחבים הטבעיים. את הטמעת התהליכיות הארוכה בעידן האינסטנט המהיר נתרגל במיומנויות ומלאכות קדומות שהתוצר מהן מגיע רק אחרי תהליך ארוך וחזרתי שבשלב מסויים הופך לתרפוייטי ומדיטטיבי.טיפול בטבע עוזרים לנו להטמיע את המיומנויות הללו ולהפוך את התהליך לחלק מהחיים המודרניים שלנו.

טיפול בטבע

עוגן הקיפוד

מייצג את היכולת להיות באינטימיות המאפשרת להנות בלי פחד להיות לבד. האינטימיות מציעה זמן איכות המשחרר מהתלות באחר ומחדדת את קבלת העצמי.

בטבע הקיפוד הוא חיית לילה יחידנית, הקיפוד שבאופן סימבולי מחופה קוצים ומרחיק את האחר ממנו, מסתובב בעולם יחידני ומלבד הזדווגות אין לו צורך ממשי בפרטים נוספים מלבד עצמו. הרבה פעמים נתפס הלבד כמשהו מפחיד הנקשר לבדידות. אך בפועל בני האדם צריכים לדעת לשהות בלבד שלהם, לחבק אותו ולהכיל אותו, לחוש נעים במחיצת העצמי ללא תלות ביחד. כשאדם מחזק את ה'לבד' שלו הוא יאיר יותר ב'יחד'.
רק כשיש לך מקום תוכל לעשות מקום גם לאחר.
ביער אנחנו מתרגלים פעימות של לבד וביחד. התיחדות בודדת עם הסביבה ע"י תרגילי הקשבה יחידניים, משחקי יער בהם יש הרבה מקום ללבד שבסופו חוברים שוב לקבוצה. תרגול מרחב אישי ושמירה עליו. משחקי התחקות שיש בהם שקט, תרגילי הקשבה, גישוש והתבוננות שמיתוכם יכול המתרגל לשמוע את הלך הרוח הפנימי שבתוכו תוך הקשבה לסביבה.

ג׳ירפה

עוגן הג'ירפה

מייצג את תחושת הענווה תוך ראייה רחבה, בטוחה ובוטחת. זאת תוך אורך רוח, תקשורת מקרבת, חיפוש הטוב והחוזקות באחר. בעוגן זה ישנה היכולת לתמוך וללוות את האחר בפיתוח והכרות עם העוגנים השונים.

הג'רפה היא בעל חיים גבוה, למרות גובהה ולמרות היותה מרשימה כל כך , היא שומרת על ענווה ועידון. היא חיה נטרפת ולא טורפת, היא צמחונית ומתוך מחשבה על החיות הנמוכות ממנה ועל המשך קיומו של העץ היא אוכלת רק מהעלים הצעירים הסמוכים לצמרות העצים. טיפוח עוגן הג'ירפה בתוכנו ירחיב את ההכלה שלנו לאחר, יחזק את יכולות ההובלה שלנו, לא מתוך התנשאות אלא מתוך עידון וענווה. השהות בטבע הנשגב מעורר ענווה. ההבנה שיש מסביבנו פלא מתוחכם כל כך הגדול מהבנתנו עשרות מונים מוביל לפרספקטיבה על מהותנו הארעית והשברירית ביחס לנוכחות האדירה וארוכת השנים של הטבע ואיתניו. מדריכי צעדים עוברים תהליכי הכשרה להובלה אותנטית של קבוצה מתוך הקשבה ראשית לחוזקות שלהם ומשם לצרכי הפרט והכלל. משתדלים להוות דוגמא אישית שתונחל הלאה דרך מעשים ופחות דרך דיבורים. ככל שמצליחים להשיל מעלינו תדמיות חיצוניות ומגלים את האותנטיות שלנו אנחנו פחות ופחות נסמכים על מנגנוני הגנה כוגמת ציניות ויהירות. ויכולים להרשות לעצמנו לפתוח את הלב לאחר ולהוביל אותו אל האותנטיות שלו עצמו בענווה.

טיפול בטבע

עוגן המונרך

מייצג את המשמעות בהוויה הבין דורית המניעה לעשייה מבוססת מסורות ותהליכים הנשמרים ומשתנים בשרשרת הדורות. המפגש הבין דורי מאפשר למידה וחוויה של מיומנויות חיים עתיקות. טבע תרפיה משלים את התהליך הזה, בכך שהוא מספק מרחב לחוויה וללמידה עמוקה של תכנים עתיקים, תוך חיבור לשורשים ולחוכמת הדורות, ומסייע בהעצמת הקשרים הבין דוריים ובהעברת המורשת והידע.

המונרך הוא פרפר העושה את הנדידה הארוכה ביותר מבין פרפרי העולם. במהלך הנדידה עובר הפרפר מספר גלגולים מלאים כך שהפרפר שהתחיל את דרכו בצפון אמריקה, אינו הפרפר שסיים אותה בדרומה. העוגן טומן בחובו את הערך הרב דורי. את החשיבות של המסורות העתיקות כבסיס איתן להמשך הדורות. את הלמידה מן החוכמה הקדמונית והנשיאה אותה דור אחר דור. אין זה אומר קיבעון אלא הרכנת ראש בפני חוכמה אדירה שנרכשה מתוך התנסות אך גם מתוך חיבור מסטי לאלוהי ולנשגב, ידיעה פנימית של צפונות נפש וצפונות הטבע. מתוך כך הנחלה לדורות הבאים ועל בסיס איתן זה הוספת קומות ידע חדשניות המתכתבות גם עם מה שמביא עמו עולם הידע המודרני. אדם המחובר לעוגן המונרך נושא עימו מסורות עתיקות ומכבד את קודמיו, מרגיש בשייכות לדורות שקדמו לו ולא נושא עיניים אך ורק לחדש, לא יהיה במרדף מתמיד לחיפוש שייכות. כשעוגן המונרך מאוזן בנו יש לנו שורשים יציבים יותר לעץ החיים שאנו ויש באר שניתן לחזור אליה ולדלות ממנה חוכמה ומשם להוסיף את הקומה שאנו בנו להוסיף בעולם. בצעדים אנו חותרים לגילוי חוכמות עתיקות ומתחקים אחר דרכיהם הקדמוניות של הלקטים והציידים, המרפאים וראשי השבטים. בעיסוק במלאכות קדומות- החל מהדלקת האש וכלה בבורסקאות. בזיהוי כוחות המרפא של הטבע, הן מן הצומח והן מן הנשימה הפועמת בתוכנו במרחב הטבעי. המקצב המשתנה והמרחק הפיזי ממירוץ החיים.

עוגן הדולפין

מייצג את ההבנה הטמונה בחוכמת חיים קדומה של פשוט להיות, תוך משחקיות, עשייה וחדוות חיים אינסופית. המניע הוא רצון כנה להעניק ולתרום ממה שאני טוב.ה בו מתוך אהבה. טיפול בטבע משלים את ההבנה הזו, בכך שהוא מאפשר לנו להתחבר לטבע ולמצוא איזון פנימי, לחיות מתוך חוכמה וחדוות חיים, ולהעניק מעצמנו לאחרים באהבה ובתמימות.

לדולפינים יכולות תקשורת יוצאות דופן, יחד עם יכולות משחק ושובבות מובנית! הדולפינים נושאים בחובם כוחות חיים מלאי תנועה וחופש, חדווה וקלילות. עוגן הדולפין מייצג את הילדיות המפעמת בנו, את החיבור לשמחה הפשוטה. בכל אדם בוגר מסתתר ילד פנימי, בעזרת תקשורת פנימית ניתן לשמוע את קולו, קורא לנו לא לאבד את טעם החיים, לא להיסחף אל הצחיחות שיכולה להגיע מן הבגרות. לשמר כוחות חיים ורעננות גם בחיינו הבוגרים. ע"י אותו חיבור לילד הפנימי, למיימד השובבות, המשחק, הקלילות והיכולת שלנו פשוט להיות, אנחנו ממשיכים להפיץ חיוניות החוצה ולשמר את כוחות החיים שלנו רעננים ומלאי חיות! ביער מתקיים חיבור מתמיד לאותו מיימד ילדי, משחקי, שובב, היתולי ומלא חיים. מלא בחקר וסקרנות ילדית טהורה. מזמן למידה משמעותית מלאת עניין, נוגע בחומרים ואפילו מתפלש בהם בהנאה. מתנסה, בודק, מאפשר, זורם ונע בחופשיות לפי המזדמן מן השטח.

בכולנו מתקיימים כל העוגנים. אחדים נוטים לחזק עוגנים מסוימים ולהחליש אחרים. חלק נוטים לקצוות הספקטרום בכל עוגן ועוגן. המטרה היא להגיע לקו האמצע בסקאלת העוגנים השונים ובכך בעצם להגיע לאיזון, לשלווה פנימית ונינוחות בתוך העצמי המובילה לאותנטיות והעצמת הגרסה הטובה ביותר של עצמנו. כך יאיר הפרט במלוא אורו גם בתוך הכלל שיהנה מנוכחותו. טיפול בטבע וטבע תרפיה הם כלים חיוניים בתהליך הזה, המסייעים לנו למצוא את האיזון והשלווה הפנימית, ולהעצים את הגרסה הטובה ביותר של עצמנו.

"השהייה בטבע מזמינה נוכחות ברגע הזה. להיות נוכח במרחב הפתוח, משמעו להיות בהסכמה שלא יודעים איך זה ייגמר"

תכנים אחרונים

נפתחה ההרשמה למחזור סתיו